Papírové krabičky na vejce do modrého kontejneru PATŘÍ!

Předpokládám, že vám, stejně jako dalším, není lhostejná ochrana životního prostředí a nevyhazujete papír do komunálního odpadu, ale naopak ho poctivě nosíte do modrých kontejnerů ve vašem okolí. A určitě si občas pomyslíte: „Má to smysl? Neskončí tento papír nakonec stejně na skládce?“

Můžeme vás ujistit, že to určitě smysl má. Sběrový papír z kontejneru přechází ke zpracovateli, který vytřídí, co tam nepatří, a dodává ho právě naší firmě
Huhtamaki Česká republika, a.s., která z něj vyrobí proložky a krabičky na vejce nebo misky na ovoce, zeleninu či houby.

Také jste zaznamenali v různých médiích včetně televize informaci, že nemáte vhazovat krabičky a proložky od vajec do modrého kontejneru? Zdá se vám to nelogické? Máte pravdu. Jedná se o dezinformaci. Již při výrobě našich výrobků jsou výrobky, které nesplňují požadované parametry, opětovně zpracovávány ve výrobním procesu.

O jakém výrobním procesu hovoříme?
Pokud si vzpomenete, jak jste jako malí namočili novinový papír do vody a udělali z něj kaši, kterou jste pak rozprostřeli na síti a nechali uschnout, abyste ji mohli použít jako zajímavý podklad. Tak jste vlastně v malém udělali to, co je naším výrobním procesem. My vezmeme říční vodu z řeky Jihlavy, přidáme do ní sběrový papír posbíraný z modrých kontejnerů nebo odpadový papír jiných firem, a rozmixujeme jej ve velkém mixeru, kterému říkáme rozvlákňovač. Poté tuto papírovou kaši (papírovinu) naředíme, až máme 98,5% vody a 1,5% papíroviny (vodolátka). Forma výrobku má na povrchu síto a prostřednictvím vakua přes ni nasajeme tuto vodolátku a na jejím povrchu ulpí vlákna, která tvoří strukturu výrobku a mají již jeho tvar. Tento mokrý výrobek pak putuje dopravníkem do sušárny, kde se za pomocí hořáků na zemní plyn suší. Konečný výrobek pak ještě můžeme vyhladit pomocí přelisování, opatřit etiketou s lákavým designem nebo potisknout.

Proč je lepší krabička na vejce z nasávané kartonáže?
Papírovina umí absorbovat, ale také uvolňovat vodu; tzn. pokud dá drůbežář do krabičky vejce vlažné a následně ho umístí do chladícího zařízení, nedojde ke sražení vody, protože obal ji absorbuje. Tím eliminujeme možnost růstu plísní na povrchu vejce. Když pak naopak bude vejce v suchém prostředí, papírovina uvolní svou vlhkost a zamezí nadměrnému vysychání vejce, nebo také jahody či rajčete. Ano, i tyto produkty se balí do našich obalů z papíroviny.

Proč máme na naše poměry tak neobvyklé jméno Huhtamaki Česká republika, a.s.?
Patříme do nadnárodní společnosti Huhtamaki, která má jméno podle svého zakladatele Heikki Huhtamakiho, který byl finské národnosti. Společnost Huhtamaki se zaměřuje na obaly na potraviny a v roce 2020 oslavila již 100 let od svého založení. Naše pobočka má sídlo v malebné krajině Vysočiny v Přibyslavicích u Třebíče. A i když to vypadá jako překlep, byla založena již v roce 1690, kdy na místě dnešního závodu vznikla papírna.

Jaké máme plány?
Jednoznačně chceme růst, a to jak v počtu vyrobených výrobků, obratu a ziskovosti, tak v počtu zaměstnanců. Proč bychom měli dnešní trh zaplavovat potravinami balenými do plastů, když je tu alternativa, která je vyrobena ze 100% sběrového papíru a ještě je kompostovatelná a biodegradabilní? Možná se ptáte, jestli budeme mít v budoucnu dost sběrového papíru, když už se dnes nečtou noviny? I na to myslíme a provádíme zkoušky s použitím části jiných vláken jako je tráva, sláma apod.